Jak wyglądają rozstępy i jak z nimi walczyć?
Strona główna » Blog » Jak wyglądają rozstępy i jak z nimi walczyć?
Jak wyglądają rozstępy? To pytanie, którego nie muszą zadawać sobie osoby, które borykają się z tym problemem, natomiast osoby, które nie widziały nigdy takich zmian, są ciekawe, w jaki sposób je rozpoznać. Jak wyglądają rozstępy? Po czym je poznać? Czy istnieją jakieś predyspozycje do ich występowania? Czy pewne grupy osób są na nie bardziej narażone? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Jak wyglądają rozstępy w różnych fazach rozwoju?
To, jak wyglądają rozstępy zależy od tego, w jakiej fazie rozwoju się znajdują.
Wyróżniamy dwie takie fazy, które następują bezpośrednio po sobie:
- początkową, zapalną, kiedy rozstępy są czerwone lub fioletowe, doskonale widoczne na skórze. Faza zapalna trwa nie dłużej niż pół roku. W tym czasie skóra swędzi i szczypie. Mogą się również pojawiać miejscowe obrzęki,
- zaawansowaną, zanikową. W tym czasie rozstępy zaczynają blednąć, stają się perłowobiałe lub białe. Podczas jej dotykania można wyczuć wgłębienia. Zmiany są już utrwalone i nie można się ich pozbyć za pomocą domowych metod.
LANIMES
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ROZSTĘPYKUP TERAZ
Jak wyglądają rozstępy i u kogo występują najczęściej?
Wiemy już, jak wyglądają rozstępy. Warto też zastanowić się, jaka grupa jest najbardziej narażona na ich występowanie. To przede wszystkim kobiety w ciąży, których skóra zaczyna się intensywnie rozciągać. Ponadto osoby, u których występują duże wahania wagi- zarówno chudną, jak i tyją. Na powstawanie rozstępów narażone są również osoby w wieku dorastania, a także osoby, które intensywnie trenują na siłowni. W każdym z tych przypadków powstają w wyniku uszkodzenia skóry, a także niewystarczającej ilości kolagenu i elastyny, czyli budulców skóry.
Dużym zagrożeniem jest również przesuszona, odwodniona skóra, ponieważ jest ona bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia.
W pierwszej fazie, zapalnej, rozstępy mogą być uciążliwe. Oprócz innego wyglądu skóry często skóra w tym miejscu swędzi i piecze, co może powodować dyskomfort. W fazie kiedy są już utrwalone nie wykazują żadnych dodatkowych objawów. Mogą natomiast powodować obniżony nastrój czy być źródłem kompleksów dla wielu osób.
Zobacz też: jak usunąć rozstępy na własną rękę
Jak wyglądają rozstępy w różnych partiach ciała?
Wygląd rozstępów jest zwykle taki sam i różni się w zależności od fazy rozwoju. Rozstępy przybierają postać podłużnych pasków, które wyglądają jak linie. Określeniem stosowanym powszechnie są również tygrysie paski. W pierwszej fazie rozwoju są czerwone lub fioletowe, natomiast po kilku miesiącach stają się białe. Mogą być różnej głębokości i szerokości, jak i długości. Występują też w różnych obszarach ciała: na ramionach, na plecach, na brzuchu, na udach, na pośladkach, na udach. Występują niezależnie od płci, dlatego pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku.
Podsumowując, rozstępy są naturalną częścią okresu dojrzewania, jak i ciąży. W związku z tym warto odpowiednio przygotować się na ich pojawienie. Pomocne mogą być w tym dieta, aktywność fizyczna, jak i dopasowana do potrzeb skóry pielęgnacja. Choć to zdecydowanie estetyczny problem, można go również zaakceptować i zacząć żyć normalnie ze zmianami, które pojawiają się na skórze.
Bibliografia
1. Musto T. A., Scars and keloids. BMJ, 2004
2. Łątka I.: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia Nr 1 (1)/2016, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016
Komentarze
domka - 2024-09-17 23:53:35
wystarczy wpisac w google jak wygladaja rozstepy i sie wyswietli wszystko. u mnie juz sa biale wiec pozostaja tylko zabiegi..